خانه » مطالب » آموزشی » آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail
آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

امروزه داشتن یک ایمیل Email برای همه کاربران کامپیوتر و اینترنت یک امر ضروریست حتی اگر کار زیادی با کامپیوتر انجام ندهید. سرویس‌های مختلفی برای ساختن ایمیل وجود دارد که بیشتر آن‌ها به صورت رایگان، امکان داشتن یک ایمیل آدرس مشخص برای کاربران را می‌دهند. یکی از مهمترین و بهترین سرویس‌های ایمیل دهی، سرویس ایمیل گوگل (یا به اختصار جیمیل –Gmail ) است. برخی از کاربران فکر می‌کنند که ایمیل با جیمیل تفاوت دارد؛ در حالی که جیمیل فقط نام سرویس ایمیل دهی شرکت گوگل است. برای ساخت ایمیل در ادامه با ما باشید.

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

 

آموزش ساخت ایمیل گوگل (جیمیل)

ساخت جیمیل بسیار ساده است کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

1- به آدرس اینترنتی gmail.com بروید.
با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.
بر روی Create account کلیک کنید.

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

حال به صفحه عضویت هدایت خواهید شد. برای راحتی کار از پایین صفحه زبان فارسی را انتخاب کنید.

ما این اموزش را بصورت انگلیسی ادامه میدهیم که اگر فارسی در دسترس نبود بتوانید عضویت را انجام دهید.

فرم موجود در صفحه را به صورت زیر کامل کنید
Name: در فیلد First نام خود و در فیلد Last نام خانوادگیتان را وارد کنید.

Choose your username: آدرس ایمیل خود را بدون نوشتن @ و gmail.com وارد کنید. این آدرس می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد و کاراکتر نقطه بوده و طول آدرس ایمیل باید بین 6 تا 30 کاراکتر باشد. ممکن است آدرس ایمیل مورد نظر شما قبلاً ثبت شده باشد که در این صورت باید آن را تغییر دهید؛ می‌توانید اعدادی را به آن اضافه کنید! برای مثال 2download.N96 که پس از اتمام ثبت نام ایمیل آدرس 2download.N96@gmail.com را خواهد داشت.

Create a password: یک رمز عبور قوی برای ایمیل خود انتخاب کنید. این رمز عبور باید بیش از 8 حرف بوده و به اندازه کافی مستحکم و غیرقابل حدس زدن باشد. پیشنهاد می‌شود از ترکیبات اعداد، حروف و کاراکترهای ویژه (@!#$ و …) استفاده کنید. همچنین رمز عبور نمی‌تواند شامل نام، نام خانوادگی و آدرس ایمیل وارد شده باشد.

Confirm your password: رمز عبور را دوباره وارد کنید. این فیلد برای اطمینان از صحیح بودن رمز گذاشته شده است.

Birthday: تاریخ تولد خود را به میلادی وارد کنید. می‌توانید برای تبدیل تاریخ تولد از شمسی به میلادی از سرویس time.ir استفاده کنید. همچنین ممکن است برای سن‌های پایین، مشکلاتی پیش بیاید که منجربه بسته شدن حساب کاربری شود.

Gender: جنسیت خود را انتخاب کنید. Male یعنی مذکر و Female یعنی مونث. همچنین گزینه دیگری با عنوان Other وجود دارد که استفاده از آن پیشنهاد نمی‌شود.

خب تا این مرحله ما مشخصات فردی خود را وارد کرده ایم و فرم مانند شکل زیر پر شده است:

 

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

 

حال نوبت پر کردن بقیه فرم است. فیلدها را به صورت زیر تکمیل کنید:

Mobile phone: شماره موبایلتان را در این فیلد وارد کنید این شماره برای تایید حساب کاربری و مواقع اضطراری استفاده خواهد شد. پیش از این کار بر روی پرچم کلیک کرده و Iran (ایران) را انتخاب کنید تا پیش شماره +98 به اول فیلد اضافه شود. شماره موبایل را بدون 0 اول آن وارد کنید یعنی شماره 09359999999 را یعد از +98 به صورت +989359999999 وارد کنید. بدیهی ست که اگر شماره موبایل شما برای سایر کشورهاست، باید مشخصات و پیش شماره آن کشور را وارد کنید.

Your current email address: (این فیلد اختیاری است اما پر کردن آن توصیه می‌شود) یک آدرس ایمیل پشتیبان را برای بازیابی رمز و سایر موارد اضطراری وارد کنید. بهتر است این ایمیل به دلیل داشتن اهمیت بالا، ایمیلی باشد که برای خودتان است (نه ایمیلی که درحال حاضر آن را می‌سازید) یا ایمیلی که به صاحب آن کاملاً اطمینان دارید.

Location: کشوری که در آن زندگی می‌کنید را انتخاب کنید. برای کشور ایران می‌توانید Iran (ایران) را انتخاب کنید.

مهم: تیک گزینه I agree to the Google Terms of Service and Privacy Policy را بزنید. با این کار شما شرایط و ضوابط سرویس‌های گوگل را تایید خواهید کرد.

اگر از اطلاعات وارد شده مطمئن هستید، بر روی Next Step کلیک کنید. اگر قسمتی از فرم به درستی پر نشده باشد، به مرحله بعدی نخواهید رفت و در کنار فیلدی که اشکال دارد، توضیحات مربوطه نوشته خواهد شد. آن را اصلاح کرده سپس بر روی Next Step کلیک کنید.

 

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

 

حال ممکن است گوگل بخواهد از طریق شماره موبایل وارد شده، حساب کاربری شما را تایید کند. مطمئن شوید که شماره موبایل شما به درستی نوشته شده است (در این فیلد 0 هم در ابتدای شماره قرار دارد و پیش شماره کشور نوشته نشده است). سپس یکی از گزینه‌های Text message – SMS برای ارسال شماره تایید به صورت پیامک یا Voice Call برای تماس صوتی و گفتن شماره تایید را انتخاب کرده و بر روی Continue کلیک کنید.

توجه کنید که ممکن است این مرحله برای شما پدیدار نشود و بجای آن، در صفحه بعد پیغام خطایی نشان داده شود. در این صورت به قسمت “سوالات و مشکلات احتمالی” در انتهای پست مراجعه کنید.

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

شماره تایید 6 رقمی ارسال شده به گوشیتان را در قسمت Enter verification code وارد کرده و بر روی Continue کلیک کنید. برای مثال شماره تایید در تصویر زیر 954354 است. اگر گزینه ارسال اس ام اس را انتخاب کرده باشید، پیامی مانند متن زیر به گوشی شما ارسال خواهد شد:

Your Google verification code is 954354

و اگر گزینه تماس صوتی را انتخاب کرده باشید، به گوشی شما زنگ زده خواهد شد و متن زیر به انگلیسی گفته خواهد شد:

Hello, Thank you for using our phone verification system. Your code is 954354 Once again your code is 954354 Goodbye.

بدیهی ست که بجای قسمت مشخص شده، کد تایید خاص شما ارسال خواهد شد. اگر کد فعال سازی تا چند دقیقه برای شما ارسال نشد، می‌توانید بر روی Try again در متن پایین کادر کلیک کنید و گزینه دیگری را برای ارسال کد انتخاب کنید.

 

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

حال اکانت شما ساخته شده است. صفحه‌ای  را خواهید دید که دو گزینه دارید. Create your profile برای ساخت پروفایل گوگل پلاس و گزینه No thanks برای رد کردن این مرحله و وارد شدن به ایمیل.

توجه کنید که ممکن است این مرحله برای شما پدیدار نشود و بجای آن، در صفحه بعد پیغام خطایی نشان داده شود. در این صورت به قسمت “سوالات و مشکلات احتمالی” در انتهای پست مراجعه کنید.

در این قسمت پیام تبریک گوگل نشان داده خواهد شد. با کلیک بر روی Continue to Gmail می‌توانید وارد پست الکترونیکی یا همان ایمیل خود شوید.

آموزش ساخت ایمیل در گوگل Gmail

سوالات و مشکلات احتمالی + چند نکته:

برای عضویت و باز کردن ایمیل از مرورگرهای مدرنی مثل Google Chrome یا Firefox استفاده کنید. مرورگر Internet Explorer برای این کار پیشنهاد نمی‌شود.
هنگام وارد کردن رمز عبور در هر دو فیلد مطمئن شوید که زبان صفحه کلید بر روی انگلیسی (EN) است.
از اماکن عمومی نظیر کافی نت‌ها برای ساختن ایمیل استفاده نکنید.

 

خطا در هنگام ثبت نام:

هیچ جای نگرانی نیست! سرویس گوگل پلاس با نشانی plus.google.com برای کاربران ایرانی فیلتر است و در مرحله پنجم (اگر نیاز به تایید کردن شماره موبایلتان نباشد) یا هر یک از مراحل بعدی ممکن است به این سرویس هدایت شوید. این به معنای تکمیل شدن عضویت بوده و می‌توانید با رفتن دوباره به آدرس Gmail.com و با استفاده از آدرس ایمیل و رمزی که وارد کرده بودید، به حساب کاربریتان وارد شوید.

در صورت وجود چنین مشکلی با پیام‌های خطای زیر می‌توانید مواجه شوید:

This webpage is not available
The connection has timed out
Internet Explorer cannot display the webpage

 

مشکل تصویر کد امنیتی:

ممکن است تصویر کد امنیتی نشان داده نشود و در نهایت شما نتوانید متن موجود را در کادر مشخص شده بنویسید. توجه کنید که در کل فرایند ثبت نام جاوا اسکریپت مرورگر شما باید فعال باشد همچنین ممکن است مرورگر شما به گونه‌ای تنظیم شده باشد که تصاویر را نشان ندهد که در این صورت می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید. می‌توانید با کلیک کردن بر روی علامت چرخش، تصویر جدیدی را بارگذاری کنید.

بدضعیفمتوسطخوبعالی (بدون امتیاز)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *